Alt Etiketi, Alt Text Nedir? ve Ne İşe Yarar?

alt-etiketi-alt-text-nedir

Bu blog yazısında, resim alt etiketi, resim başlık metni ve resim dosyasının adı arasındaki farklılıkları inceleyip bunların nasıl optimize edileceğine dair size bazı önerilerde bulunacağız.

Alt Etiketi mi?, Alt Text mi?

Resim alt metnini göz önüne getirdiğinizde akla gelen terim “alt tag” dir. “Alt etiketi” denen kavram yanlış bir isimlendirmedir çünkü “alt metin” veya “alternatif metin”, resim etiketinin alternatif metni niteliğidir. SEO dünyasında bu kafa karışıklığı vardır ve herkes bu kavramlardan bahsedildiği zaman, zihninde farklı bir kavrama karşılık gelen bir anlayışa sahip olabiliyor.

Görüntünün ne hakkında olduğunu deşifre etmek için örneğin görme engelliler için kullanılan ekran okuyucuları tarafından alternatif metin kullanılır. Bu nedenle, 3C Erişilebilirlik Kılavuzuna göre, W3C tarafından geçerli sayılacak kod için, sayfadaki önemli resimler için hem resim alt metni hem de resim başlığı metni eklemek gerekmektedir. Önemsiz olan tasarım tabanlı görüntüler için boş alt metin özellikleri kullanılabilir. Bu durumda, ekran okuyucular resmi geçeceklerdir.

“Resim Alt Metni” Nedir?

Alt metin veya alternatif metin, bir görüntüyü “alternatif” olarak tanımlamak için kullanılır.

Bu nedenle alt metnin öncelikli amacı W3C erişilebilirlik kuralları uyarınca web’i daha erişilebilir hale getirmek için görüntüleri ekran okuyucu kullananlar için daha erişilebilir hale getirmektir. Kural olarak, alternatif metin, görüntünün neyle ilgili olduğunu açıklayan bir bağlamda hedeflenmiş anahtar kelime optimizasyonunu içermelidir. Görüntü için alternatif bir metin mevcut değilse, içerik boş bir resim olarak gösterilecektir. Görüntünün alternatif metni, boş bir görüntünün yerine görüntülenen metindir. Google, görüntüleri derinlemesine ve çoğunlukla metinleri tam olarak tarayamadığı için, görüntünün ne olduğunu anlamaya çalışırken, alternatif metne odaklanır.

W3C’nin Alternatif Metin İçin Erişilebilirlik Kılavuzuna dikkat etmek önemlidir:

  • İmg (resim) öğesini kullanırken alt niteliğiyle kısa bir metin alternatifi belirleyin. Not. Bu özelliğin değeri “alt metin” olarak adlandırılır.
  • Bir görüntü, içeriği anlamak için önemli kelimeler içerdiğinde, alt metin de bu kelimeleri içermelidir. Bu, alt metnin sayfadaki resim ile aynı işlevi görmesini sağlar. Görüntünün görsel özelliklerini mutlaka tanımlamasının gerekmediğini ancak görüntü ile aynı anlamı taşıması gerektiğini unutmayın.

wordpress-uzerinde-alt-text-gosterimi

“Resim Başlık Metni” Nedir?

Resim başlığı metni özelliği, resim hakkında ek bilgi sağlamak için kullanılan bir özelliktir. Bu konuda, resim başlığı arama sıralaması için kullanılmadığından, optimize etmenin o kadar da önemli olmadığı düşünülüyor.

Ancak, SEO konusunda takıntılıysanız ve W3C optimizasyonunda her şeyi en iyi duruma getirmek istiyorsanız, elbette, resimleriniz için hem alt hem de başlık metni ekleyin.

alt text_baslik_etiketi

Kullanıcı Amacı ve Kullanıcı Deneyimi, Optimizasyonlarınızın Ana Odağı Olmalıdır

Geçtiğimiz 10 yılda, alt metin ve başlık özellikleri için optimizasyon anlamında pek bir şey değişmedi.

Bu özelliklerin her ikisini de optimize ederken, yalnızca anahtar kelime hedeflemesine değil, aynı zamanda kullanıcı amacına da odaklanmanız gerekir.

Bu, bu optimizasyon sürecinde çaba göstermeniz gereken birincil ideal olmalıdır. Anahtar kelime sayfalarını ve tabii ki anahtar kelimelerinizi uygun olduğunda değiştirmeyin.

Kullanıcı Deneyimine Özen Gösterin

İçeriğinizin Google Görseller’deki görünürlüğünü artırmak için, arama motorları için değil, öncelikle kullanıcılar için sayfalar oluşturun.

Bu konudaki önemli birkaç ipucu:

İyi bir içerik sağlama: Görsel içeriğiniz sayfanın konusu ile alakalı olmalıdır.

Yerleşimi optimize etme: Mümkün olduğunda görüntüleri ilgili metnin yanına yerleştirin.

Resimlerin içine önemli metinler yerleştirmeyin: Resimlerin içine metin yerleştirmekten kaçının, özellikle de sayfa başlıkları ve menü öğeleri gibi önemli metin öğelerini, çünkü tüm kullanıcılar bunlara erişemez ve sayfa çeviri araçları resimler üzerinde çalışmayacağından daha dar bir kitleye sıkışırsınız. İçeriğinize maksimum erişilebilirliği sağlamak için metni HTML’de tutun, resimler için alt metin sağlayın.

Bilgilendirici ve kaliteli siteler oluşturun: Web sayfanızdaki iyi içerik, Google Görseller için görsel içerik kadar önemlidi. Sayfa içeriği, resim için bir metin pasajı oluşturmak için kullanılabilir ve Google, resimleri sıralarken sayfa içeriği kalitesini dikkate alır.

Leave a Reply