SEO Dostu Makale Nasıl Yazılır?

Tüm yazılarda olduğu gibi, blog yazısı yazmak da beceri gerektiren bir uğraştır. Okuyucularınızın ilgisini çekebilmek için, eserinizin yapısını düşünmeli ve çekici yazılar yazmalısınız.

Okuyucularınıza, yazılarınızda başlıklar, alt başlıklar ve paragraf yapısı kullanarak bir yazının temel kavramını anlamaları konusunda yardımcı olabilirsiniz. İnsanlar bir makaleyi anlar ve beğenirse, bağlantı kurma, paylaşma ve tweet gönderme konusunda daha fazla eğilimli olurlar ve bu da sıralamada yükselmenizi sağlar. Dolayısıyla, sıralamanızı geliştirmek istiyorsanız, yazma becerilerinizi daha da geliştirin!

Gerçekten de okunabilir ve SEO dostu bir blog yazısı yazmak istiyorsanız, bulmak istediğiniz kelimelerin çok belirgin yerde olmaları gerekir; ancak anahtar kelimeleri fazla kullanmak, kesinlikle en son olmasını isteyeceğiniz şekilde yazının okunabilirliğini ciddi şekilde engellemektedir.

Bu blog yazımız hem okunabilir hem de SEO dostu blog yazılarını yazma konusunda size ipuçları sunmaktadır.

Ayrıca; Keyword (Anahtar Kelime) Nedir? Başıklı blog yazımızı okuyabilir, SEO ile ilgili anahtar kelimelerin hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz!

Yazmaya başlamadan önce: anahtar kelime araştırması

Yazmaya başlamadan önce, anahtar kelime araştırması yapmanız gerekir. Arama sonuçlarına hâkim olmak istiyorsanız; okuyucularınızın gerçekte hangi kelimeleri aradığını bulmanız gerekir. Bunlar, yazmanız gereken konu ve metinler hakkında belirleyici olacak kelimelerdir.

Blog yazımıza dair genel çerçeveyi çizdikten sonra artık daha detaylı ipuçlarından bahsedebiliriz!

İyi bir blog yazısı yazmak için ipuçları

Yeni bir blog yazısı başlatırken, birçok bloger aklına ne gelirse bunu yazmaya başlar. Bu, doğal yazma yeteneklerine sahip bazı insanlar için işe yarasa da genel anlamda blog yazınıza zarar verecektir. Blog yazısı yazarken bu “kuralları” takip etmeyi ihmal etmeyin.

1. Yazmadan önce detaylıca düşünün!

Yazacağınız blog yazısının mesajını dikkatlice düşünmenizi öneririz.

– Okuyucularınıza ne söylemek istersiniz veya hangi önemli soruyu cevaplamak istersiniz?

– Makalenizin asıl amacı nedir?

– Peki okuyucularınızın yazının sonunda ne yapmasını istiyorsunuz?

Başlamadan önce bu soruların cevaplarını mutlaka not edin!

2. Blog postunuz için bir yapı oluşturun

Açık bir yapı oluşturarak gönderinize başlayın. Her gönderide:

  • Bir tür tanıtım (konunuz neyle ilgili?);
  • Bir metin gövdesi (ana mesajın yazıldığı yer);
  • Bir sonuç (burada en önemli fikirleri özetlemeli veya bir çıkarımda bulunmalısınız).

Üç bölüme de söylemek istediklerinizi yerleştirin.

3. Paragrafları kullan

Herkes paragraf kullanır, fakat herkes onları iyi kullanmaz. Her yeni cümleyi yeni bir satırda başlatmayın. Yeni bir paragrafa başlamanın mantıklı bir nedeni olmalı. Her paragrafın kendi fikri veya konusu olmalıdır. Her paragrafın ana fikrinin ne olduğunu kendinize sorun. Bu ana fikri sadece bir cümleyle özetleyebilmelisiniz. Daha fazla cümleye ihtiyacınız varsa, sadece daha fazla paragraf kullanmanız gerekebilir.

4. Başlıkları kullanın

Başlıklar tüm sayfayı etkiler. Sadece okunabilirlik için değil, SEO için de önemlidirler. Başlıklar ayrıca Google’ın uzun bir yazının ana konularını kavramasına yardımcı olarak sıralamanızı belirler. Okuyucularınızın blog yazılarınızı akıcı bir şekilde okumalarını istiyorsanız eğer; onları yönlendirmek, sayfanızın anlaşılmasına yardımcı olmak ve makalelerinizin yapısını netleştirmek için alt başlıklar da kullanmalısınız. Anahtar kelimelerinizi bazı alt başlıklarda kullanmayı ihmal etmeyin!

5. İşaret kelimeleri kullanın!

İşaret kelimeleri, insanların metninizi tarayarak, ana fikirleri kavramasına yardımcı olurlar. ‘İkincisi’ ve ‘nihayet’, “yine de”, “kesinlikle” ve “gerçekten” gibi kelimeler okuyucularınıza açık bir sinyal verir. Okuyucular anında “sonuç”, “öyleyse” veya “bu nedenle” gibi bir sonuç çıktıktan sonra bir sonuca varacaklar. Bu nedenle, işaret sözcüklerini metnin yapısına eklemek çok önemlidir.

6. Diğer kişilerin Blog yazılarınızı okumalarınıza izin verin

Gönderinizi yayınlamadan önce, bir başkasının okumasını sağlayabilirsiniz. Onlara makalenizin ana kavramını anlayıp anlamadıklarını sorun ve yazım hataları ve gramer hatalarını düzeltmeleri için yardım isteyin.

7. Makalenizin uzunluğunu optimize edin

Blog yazılarınızın en az 300 kelime olduğundan emin olun. Google, uzun makalelerden hoşlanır, ancak makaleniz çok uzunsa ve okunması kolay değilse bu durum okuyucularınızı sıkacaktır.

8. Önceki içeriğe bağlantı

Aynı konuyla ilgili birden fazla içerik yazdıysanız, bu yazılarınızı birbirine bağlamayı unutmayın. Bağlantı yapınız Google sıralamanız için de oldukça önemlidir ve okuyucular da bu ilgili yazıları okumakla ilgilenebilirler.

9. Düzenli olarak içerik ekleyin

Web sitenize düzenli olarak yeni blog gönderileri eklemek Google’a web sitenizin canlı olduğunu söyler. Etkin bir web sitesi değilse, Google siteyi daha az tarar ve bu da sıralamayı olumsuz yönde etkileyebilir.

Leave a Reply