Arama Terimi Raporu Nedir ve Nasıl Alınır?

arama terimi raporu

Search Engine Marketing (SEM) yani Arama Motoru Pazarlaması üzerindeki en önemli şeylerden bir tanesi de alaka düzeyidir. Alaka düzeyi, kullanıcının arama yapmaktaki hedefini tam olarak anlayıp bunları reklamlarınızla eşleştirmeyi amaçlayan bir algoritmaya sahiptir. Arama terimi raporu ise; bunu başarmanızda ve Ads arama kampanyanızı optimize etmede size yardımcı olarak önemli bir rol oynar.

Arama Terimi Raporu Tam Olarak Nedir?

Arama terimi raporu, kullanıcıların reklamlarınızı tıklamadan önce aradıkları anahtar kelimeleri bir araya getirerek size bunları rapor halinde sunması işlemidir. Eğer bir reklam verenseniz, bir kullanıcının reklamınızı tıkladığında size bunun maliyet olarak döndüğünü  ve tıklamanın sizin öngördüğünüz biçimdelerse eğer, nasıl faturalandırılacağını da zaten biliyorsunuz demektir. Tüm bunları ele alarak reklamlarınızın hedef kitle veya doğru kullanıcılara gösterilmesini sağlamak ve gereksiz tıklamaların yani maliyetlerinin önüne geçmek durumundasınız. Tam da bu noktada arama terimleri raporu çokça işinize yarayacak demektir.

Eğer reklamlarınızın hangi anahtar kelimeler için yayınladığını, reklam grubunuz içerisinde hangi anahtar kelimelerin olması gerektiğini biliyorsanız eğer, hangilerinin bu arama raporu listesinde yer alması gerektiğini de tam olarak bilebilirsiniz.

Arama Terimi Raporu İle Reklamlarınızı Optimize Edin!

Arama kampanyaları yürütürken üzerinde dikkatle durmanız ve incelemeniz gereken bazı hususlar vardır; bunları kolay eksiksiz yapabilmeniz için aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayabilirsiniz:

  • Arama terimlerini görüntülemek istediğiniz anahtar kelimeleri seçin. Burada, genel tıklamalar daha az olduğu ve ilgi alanının içerisindeki kadar veri ile ilgilenmek istediğiniz için her anahtar kelimeyi kontrol edebilirsiniz.
  • Daha sonra buradan Arama Terimleri alanına tıklayın.
  • Karşınıza gelen ekranda alt kısımda verilen arama terimleri raporunu göreceksiniz. Dilerseniz raporu cihazınıza indirebilirsiniz.

Reklamlarınızı optimize etmek içinse takip etmeniz gereken prosedür gayet basittir;

1- Kampanyanızın amacını öğrenin: Kampanya amacını bilmek, doğru kelimeleri ve cümleleri kurgulayabilmeniz açısından oldukça önemlidir. Bu konuda net olmalı ve kampanyanızın amacını dolaysız olarak, mümkünse bir cümle içerisinde ifade etmelisiniz.

(Örneğin: Kampanya amacı; İstanbul İli’nde ki dijital pazarlama eğitimi arayan kullanıcılara erişmek!)

2- Hedefiniz ile alakalı olmayan arama terimleri bulun: Kampanyanız için elde edeceğiniz anahtar kelimeler içerisinde, anahtar kelimelerle ilgili olup da, aslında sizin kampanya hedefinizde olmayan, yani kelime olarak aynı bağlamda fakat anlamsal ve kurgusal olarak sizin kampanya amacınızla ilgisi olmayan kelimeler bulunacaktır. Bu anahtar kelimeleri belirleyerek bir sonraki adıma geçebilirsiniz!

3- Hedef dışı anahtar kelimeleri negatif anahtar kelimeler olarak ekleyin: Bir önceki maddede belirttiğimiz ve sizin tespit ettiğiniz bu bağlamdan uzak kelimeler sizin negatif anahtar kelimelerinizdir. Bu anahtar kelimeler negatif anahtar kelimeler olarak eklenmelidir. bu işlemi yalnızca anahtar kelimeler segmesini seçip “Negatif anahtar kelime olarak ekle” kısmına tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz.

İstenmeyen arama terimleri kümesinde yaygın olan bir anahtar kelime varsa, o anahtar kelimeyi negatif olarak eklemeniz gerekir ve bu şekilde kümenin tamamı engellenir. Örneğin, arama terimleri: dijital pazarlama işleri ve online pazarlama işlerinin her ikisinin de kapsamına giren ortak işler vardır, bu nedenle, negatif anahtar kelime olarak bunları iyi belirlemeniz gerekir, böylece hem anahtar kelimeler otomatik olarak engellenir, hem de kullanıcılar aramaları bunlarla eşleştiğinde reklamlar gösterilmeyi durdurur.

Sonuç

En fazla istenmeyen trafiği reklam grubunuzdaki belirli bir anahtar kelimenin gönderdiğini tespit ederseniz, bu anahtar kelimeyle, kullanıcının amacının daha doğru bir şekilde eşleştirilebilmesi için anahtar kelimeyi tamamen reklam grubunuzdan kaldırmak veya geniş eşlemeli değiştirici [+], öbek veya tam eşleme kullanmak oldukça faydalı olacaktır.

Bu rapor çalışmasıyla birlikte, hangi eşleme türünde hangi kelimeler dönüşüm vermiş ve bir sonraki aşamada performansınızı iyileştirecek hangi eşleme stratejisini yapabilirsiniz; size bununla ilgili bilgi verecektir.

Leave a Reply