Geniş Eşleme Nedir?

genis esleme nedir

Google Ads Anahtar kelime eşleme türlerinden bir önceki blog yazımızda detaylıca bahsetmiştik. Bu eşleme türleri arasında yer alan geniş eşleme, bir anahtar kelime ayarı olup anahtar kelime ya da kelimelerin varyasyonları kullanılarak; arama yapıldığında reklamlarınızın karşı tarafa gösterilmesidir.

Anahtar kelimelerin varyasyonları kullanılarak arama yapıldığı taktirde, reklamınızın gösterilme oranı da artacaktır.

Örneğin; “bebek kıyafeti” geniş eşleme anahtar kelimesi için bir kullanıcı “bebek kıyafetleri”, bebek kıyafeti satın alın” ya da “organik bebek kıyafetleri” gibi çeşitli varyasyonlar kullanarak arama sonuçlarını genişletebilir ve reklamınızın gösterilmesini sağlar.

Geniş Eşleme Düzenleyici

Google Ads’te bir kampanya oluşturduğunuzda, kampanya detaylarını anahtar kelimelerle ilişkilendirirsiniz. Bu anahtar kelimeler, reklamınızı kimlerin görebileceğini belirler. Doğru anahtar kelimeleri seçmek ve yerleştirmek önemlidir, çünkü reklamlarınızı hedef kitlenizde yer almayanlara göstermek bütçenizin dengesini bozacaktır. Geniş eşleme yaparken anahtar kelimelerinizi kampanyanız ile ilişkilendirebileceğiniz anahtar kelimeler kullanmanız, kullanıcılar tarafından da ilgi çekecektir.

Geniş eşleme düzenleyicide; girdiğiniz anahtar kelimelerin potansiyel veya hedef kitlenize yönelik olduğundan emin olduktan sonra, anahtar kelime varyasyonlarını nasıl çeşitlendireceğinizi kontrol edebileceksiniz. Örneğin; reklamlarınızı yalnızca kullanıcının aramasında spor ve ayakkabılar kelimelerinin ikisinin birden kullanılacağı durumlarda gösterilmesini istediğini belirtebilirsiniz ve sonucunda reklamlarınız spor ayakkabıları araması yapan kullanıcılar içinde gösterilir hale gelir. Bu düzenleme ile birlikte erişim ve tıklamalardan dönüşüm oranınız daha yüksek olacak; Google Reklamları üzerinden istemiş olduğunuz geliri elde edebileceksiniz.

AdWords’ün anahtar kelime değiştiricileri kullanmanızı sağlamasının nedeni de tam olarak budur. Bu şekilde, reklamınız benzer ifadeleri arayan kullanıcılarda da görünecektir.

Geniş Eşleme Düzenleyicileri Nasıl Kurulur?

Artık Geniş Eşleme Düzenleyicilerin ne yaptığını bildiğinize göre, bunları AdWords’te nasıl ayarlayacağınıza bir bakalım!

  • AdWords hesabınıza giriş yaparak başlayabilirsiniz. İlk olarak sol kenar çubuğunda bulunan, “Anahtar Kelimeler” i seçin!
  • İkinci olarak ana ekranda gördüğünüz büyük artı düğmesine tıklayarak reklam grubunuzu seçebilirsiniz.
  • Sonrasında “Anahtar Kelime Ekle” metin alanına, kullanmak istediğiniz arama terimlerini girin. Dahil edilmesi gereken kelimelerin önüne bir artı işareti (+) ekleyin.
  • Yukarıdaki örneğe devam etmek için, “+ ucuz + spor ayakkabılar” anahtar kelime öbeğini girin. Bu, reklamınızın yalnızca arama kelimesinde “ucuz” ve “ayakkabılar” kelimelerini (veya yakın türevlerini) kullanan kişilere görünmesini sağlar.
  • Son olarak “Kaydet” i tıklayın.

Geniş eşleme düzenleyiciyi kullanmak işte bu kadar basit!

Google Ads Üzerindeki Faydaları

En iyi anahtar kelime değiştirici seçenek olduğu fikrini yedeklemek için bazı araştırmalar  yapıldı ve sonuçta düzenleyicinin daha yüksek bir tıklama oranı (TO) ve daha yüksek bir dönüşüm oranı sağladığı bulundu. Düzenleyici üzerinde reklamınızın görünürlüğü açısından yararlar sağladığı ortadadır. Bunun nedeni, reklamınızın yalnızca potansiyel müşterilere ve hedef kitlelere gösterilerek, dönüşüm oranınızı arttırmasıdır.

Geniş Eşleme Değiştirme Stratejileri

Geniş eşleme düzenleyicisinin temellerini inceleğimize göre sıra bunları kullanmanın yollarına geldi. Öncelikle değiştirmek istediğiniz arama terimleri için Reklam Gruplarını ayırmakla işe başlayın. Bu şartlara özel açılış sayfaları da oluşturduğunuzdan emin omalısınız.

  • Negatif Anahtar Kelimeleri Yok Sayma : Negatif anahtar kelime ayarlamasını yaptıktan sonra girmiş olduğunuz negatiflemeler gösterime girmeyecek şekilde düşünmemeli, Google Analytics üzerinden reklamlarınızın izlemelerini yaparak kontrol etmelisiniz, çünkü reklamlarınız hala hedeflemediğiniz kitleye gösteriliyor olabilir.
  • Negatif Anahtar Kelimeler Kullanma: Kullanıcıların, işletmenizle ilgisiz kelimeleri ararken, reklamınızı gördüklerini fark ederseniz, bu kelimeleri negatif anahtar kelime listenize ekleyin.
  • Analizlerinizi kontrol edin: Kullanıcıların tekrar tekrar tam bir arama kelimesi kullandığını görüyorsanız, tam olarak bu kelime grubuyla bir Reklam Grubu oluşturmayı düşünün. Size harika bir yatırım getirisi sağlayabilir.

Buradaki birkaç basit stratejiyi uygulayarak geniş eşleme konusunda yetkin bir kişi olabilir ve reklamlarınızı daha etkin bir biçimde yönetebilirsiniz.

Leave a Reply