Edinme Başına Maliyet (EBM) Nedir?

CPA nedir

Edinme Başına Maliyet (EBM)Cost Per Action (CPA) kelimesinin kısaltmadır. Kampanyalarınızın etkili olması ve ürünlerinizi tanıtan sıkı bir çalışma için kampanyalarını yapacağınız yapıyı iyi tanımlamanız ilk etapta çok önemlidir. Öncelikle ulaşmak istediğiniz hedeflerin ne olduğuna karar vermelisiniz.

Örneğin, hedefiniz markanızın tanıtımını yaparak daha fazla ürün satmak ise; öncelikle hedefinizi doğru bir şekilde tanımlayarak; harcadığınız paranın ölçümlemesini yapmak ve geri dönüşlerini alıp almadığınızı kontrol etmek olacaktır. Bu ölçümlemeyi yapmak, sizin reklam için daha fazla para harcamanızı önleyecektir.

Bu blog yazımızda  Edinme Başına Maliyet (EBM) işleminin ne olduğunu ve nasıl hesaplayabileceğinizi açıklayacağız. Bu işlem, reklam kampanyalarınızla tam olarak ne elde etmek istediğinizi anlamanıza ve yatırım yaptığınız paranın ulaşmak istediğiniz hedeflere ulaşıp ulaşmadığını kontrol etmenizde sizlere yardımcı olacaktır.

Google Reklamları ve diğer ücretli medya kanallarında bilindiği ve belirtildiği gibi Edinme Başına Maliyet (EDM); satış başına maliyet veya dönüşüm başına maliyet anlamına gelir. Bu maliyet size online reklam satışlarınızdan ne kadar dönüşüm elde ettiğinizi gösterir.

Örneğin, dijital kampanyalarınıza 500 TL harcadıysanız ve bundan 5 satış veya dönüşüm elde ettiyseniz, EBM’niz 100 TL olur.

Edinme Başına Maliyet (EBM) Online Mağazacılıkta Nasıl Kullanılır?

Edinme Başına Maliyet oranınızı bilmek; yaptığınız online satışların size ne kadara mal olduğunu, reklamlar için yatırdığınız o paranın iyi yatırım olup olmadığını size anlatması bakımından önemlidir. Kampanyalarınızın maliyetlerini buna göre ayarlamanıza olanak tanır.

İşletme Hedeflerinizi ve EBM’yi Nasıl Optimize Edebilirsiniz?

Edinme Başına Maliyet (EBM) miktarının ya da oranının nasıl olması gerektiğini öğrenmek için, öncelikle kendi hedef EBM’nizi bulmanız gerekir. Bu miktar, satış yapmak için reklam maliyetlerinde ödemeye hazır olduğunuz miktarı ifade eder.

EBM hesaplamasının en basit yolu ise;

Ürününüzünden elde edebileceğiniz net kazancınızı belirledikten sonra, bu kazancın ne kadarını reklam için harcamak için istiyorsunuz belirlemeniz gereklidir.

Ürün başına 50 TL net kazanç elde ettiğimiz varsayalım! 50 TL’lık kazancınız üzerinden ne kadarını reklam için harcamak istiyorsunuz, ilk olarak bunu düşüp belirlemenizde fayda olacaktır.

Eğer risk alıyor ve başka bir satış elde etmek için kazandığınız bu yatırımı reklam için harcamak istiyorsanız eğer; amaç EBM’niz 50 TL olur. Bu şekilde, yatırımınızdan hiçbir şey kazanmaz ya da kaybedemezsiniz ve daha fazla dönüşüm elde etmek için elde ettiğiniz tüm kazançları yeniden kazanır yani daha fazla satış elde edersiniz.

Bununla birlikte, biraz daha temkinli gitmek istiyor r ve net kazancınızın %50’sini elde tutarak sadece diğer yarısını yeniden yatırmak isterseniz, hedef Edinme Başına Maliyet 25 TL olur. Bu durumda, dijital reklam kampanyalarınızın size getirdiği her bir dönüşüm için 25 TL ödemeye hazırsınız demektir.

CPA formülü

Sahip olduğunuz her ürün türü için ve hatta satmak istediğiniz her ürün için farklı bir Edinme Başına Maliyet (EBM) olması mümkündür. Hedeflerinizi oluştururken elde etmek istediğiniz ayrıntı düzeyi, oluşturmak istediğiniz kampanyaların derinliğine ve boyutuna bağlı olacaktır. Genel kampanyalar yapmak ve bireysel ürünlerin reklamını yapmak istemiyorsanız, işletmenizin toplam maliyetini ve ortalama net kazancını dikkate alan tek bir hedef hedefi belirleyebilirsiniz. Öte yandan, her bir ürünün ayrı ayrı reklamını yapmaya karar verirseniz, kendi bireysel maliyetlerini ve net kazancını kullanarak her ürün için daha spesifik bir hedef Edinme Başına Maliyet (EBM) hesaplayabilirsiniz.

Sonuç

Gördüğünüz gibi, iş stratejinize uygun bir Edinme Başına Maliyet elde etmek için yapılması gereken adımlar vardır, çünkü üzerinde düşünmeniz ve yorumlamanız gereken maliyetleriniz söz konusu. Online reklam kampanyalarınızda odaklanılmış hedefi sağlamak için tüm bu çalışmaları yapmanız  gereklidir. Unutmayın ki; reklamlara yatırdığınız parayı geri kazanıp etkili bir şekilde ölçmenin bundan daha etkili ve belirgin bir yolu yoktur. Bunu oluşturduktan sonra, reklamlarınızı, işletmenizin ihtiyaç duyduğu değeri yaratmanızı sağlayacak şekilde ölçeklendirebilirsiniz.

Leave a Reply