Geliştirilmiş Tıklama Başına Maliyet (TBM) Nedir?

cpc nedir

Geliştirilmiş Tıklama Başına Maliyet (TBM) nedir? Google, size hedeflerinize göre teklif stratejileri belirleme olanağı tanır. Kampanya türlerine göre uyarlanmış olan teklifler için stratejilerinizi özelleştirebilirsiniz. Tıklama, gösterim, dönüşüm veya görüntüleme hedeflerinize bağlı olarak en uygun teklif stratejisini belirleyebilir ve dönüşümlerinizi arttırabilirsiniz. Satış odaklı web sitenizin daha fazla dönüşüm elde etmesini sağlamak istiyorsanız, reklamlarınızın teklif ayarlamalarınızda iyileştirmeler gerçekleştirebilirsiniz. Google, Geliştirilmiş TBM (Geliştirilmiş Tıklama Başına Maliyet) ile bunu sizin için kolaylaştırıyor. Manuel teklif ayarlamalarınız ile daha fazla dönüşüm elde edebilirsiniz.

Geliştirilmiş tıklama başına maliyet

Kullanıcılar tarafından satın alınma olasılığı yüksek ve dönüşüm alma olasılığı yüksek tıklamalar için manuel teklifleriniz otomatik olarak ayarlanır. Hedef EBM’den (Edinme Başına Maliyet) farklı bir işleyişe sahiptir. EBM, tekliflerinizi dönüşüm başına maliyet hedefleriniz doğrultusunda otomatik olarak belirler. Geliştirilmiş Tıklama Başına Maliyet, dönüşümler için optimizasyon sağlarken ortalama TBM’nizi, maks. TBM’i aşmayacak şekilde tutmaya çalışır. Bunun yanı sıra daha fazla dönüşüm elde etmeniz sağlanır. Bu özellik ile Arama Ağı kampanyalarınız ve Görüntülü Reklam Ağı kampanyalarınız için dönüşüm başına maliyetiniz, manuel teklifler ile aynı seviyede tutulmaya çalışılır. Yapılan bu işlem ile daha fazla dönüşüm elde etmeniz amaçlanır.

Geliştirilmiş Tıklama Başına Maliyet (TBM) , alışveriş kampanyalarında veya otel kampanyalarında, daha fazla dönüşüm elde etmenize yardımcı olacağı gibi toplam harcama miktarınızı sabit tutmaya çalışır. Dönüşüm değerleriniz için Geliştirilmiş Tıklama Başına Maliyet özelliğinin optimize edilecek şekilde ayarlanması yapılabilir. Sizin için yüksek değerli veya önemli dönüşümlere öncelik verebilirsiniz. Diğer dönüşümleriniz için daha uygun değerler atayabilirsiniz. Dönüşüm değerinizi optimize etme durumu ise GTBM yoluyla sadece Arama Ağı kampanyalarında uygulanabilir.

Geliştirilmiş Tıklama Başına Maliyet (TBM) Nasıl Çalışır?

Kampanyalarınızın ve reklamlarınızın daha fazla verim sağlaması için yapacağınız bu optimizasyon işlemlerine başlamadan önce, dikkat etmeniz bazı hususlar bulunur. Bunlardan en önemlisi ise kampanyalarınızda (Arama Ağı, Alışveriş ve Otel) GTBM’yi kullanmadan önce dönüşüm izleme ayarlarını yapmanız gerektiğidir. Görüntülü Reklam Ağı kampanyaları için dönüşüm izleme gerekli değildir. Yine de dönüşümlerinizi izlemeniz reklamlarınızın etkisi konusunda fikir edinmenize yardımcı olur.

GTBM nasil acabilirim

GTBM, sizin isteğinize kalmış ve manuel TBM teklifi verme seçeneğinde yer alan bir özelliktir. Bir akıllı teklif biçimi denilebilir. Teklifler aramaların benzersiz bağlamları ışığında uyarlanır. Tarayıcı, konum ve günün saatleri gibi birçok sinyal dikkate alınır. Dönüşüm ile sonuçlanma olasılığı yüksek (yani kullanıcıların satın alma olasılığı yüksek) reklam açık arttırmalarını arayan bir özelliktir. Yapılan tıklamalar için daha güçlü bir rekabet sağlamak içinse maks. TBM’niz arttırılır. Eğer, dönüşüm olasılığı düşük ise o tıklamalar için teklifiniz düşürülür. Kısa süreliğine de olsa maks. TBM’niz aşılabilir. Ancak yine de ortalama TBM’nizin ayarlanan maks. TBM’nin altında tutulması sağlanır.

Örneğin; sitenizde bir giysi satışı gerçekleştiriyorsunuz, Tıklama Başına Maliyet’iniz 1 TL olarak belirlenmiş ve Geliştirilmiş Tıklama Başına Maliyet (TBM) özelliği de açık. Müşterilerin sitenizden elbise satın alma olasılığı yüksek ise ve bu açık arttırma Google Reklamları tarafından görünür ise teklifiniz 1,70 olarak belirlenebilir. Başka bir ürünün dönüşüm oranı düşük ise GTBM o teklifi 0,30 olarak düşürebilir.

GTBM’i Nasıl Açabilirim?

Dönüşümlerinizi iyileştirmek ve daha yüksek hedefli satış stratejileriniz için kullanabileceğiniz Geliştirilmiş Tıklama Başına Maliyet (TBM) açmak için birkaç adımı takip etmeniz gerekir.

-Sahip olduğunuz Google Ads hesabınızda oturum açın.

-Google Ads sayfa menüsü üzerinden Kampanyalar’ı tıklayın.

-Çalışmak istediğiniz kampanyaya tıklayın.

-Sayfa menüsü üzerinden Ayarlar’ı tıklayın.

-Teklif verme bölümünü tıklayın ve ardından Teklif Stratejisini Değiştir seçeneğine tıklayın.

-Açılır menü aracılığıyla Manuel TBM’i seçin ve Geliştirilmiş TBM ile dönüşüm sayısının artmasını sağlayın kutusunu işaretleyin.

-Dönüşümler için optimize et seçeneğiyle yapılandırmanızı tamamlayabilirsiniz.

-Kaydet butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

E ticaret sitenizin satın alınma olasılığı yüksek ürünlerinizde bu teklif stratejisinden yararlanarak kârlılığınızı kolayca arttırın.

Leave a Reply