Google Ads Anahtar Kelime Eşleme Seçenekleri Nelerdir?

anahtar kelime eslesme

Google Ads anahtar kelime eşleme seçenekleri; arama sonuçlarında kullanıcılara sunduğunuz hizmet veya ürünlerinizi onların aramış olduğu sıralamada göstermeyi sağlayan araçtır.

Anahtar kelime eşleme seçeneklerini kullanarak hedef kitlenize daha kolay ulaşabilir, belirlemiş olduğunuz stratejiye uygun farklı eşleşme seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Bu blog yazımızda Anahtar kelime eşleme seçenekleri tanımları ve örnekleriyle birlikte detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Anahtar Kelime Eşleme Seçenekleri Nelerdir?

  1. Geniş eşleme
  2. Sıralı eşleme
  3. Tam eşleşme
  4. Negatif eşleşme

Anahtar kelime eşleme seçenekleri mantığını anlamadan yayınlanacak reklamların başarılı olma ihtimali oldukça düşüktür. Öyle ki Eğer bunu dikkate almayıp reklamlarınızı yayınlıyorsanız; Google Reklamları için bütçenizin %95’inden fazlasını alakasız tıklamalardan kaynaklı boşa harcıyor olabilirsiniz.

anahtar kelime eşleme modülleri

1. Geniş eşleme Seçeneği

Anahtar kelime eşleme seçenekleri içerisinde en tercih edilen eşleme türüdür. Bu eşleme türünü kullanabilmeniz için başına ” + ” işaretini kullanmanız gereklidir.  Böylece kullandığınız anahtar kelimelerinizin sağına soluna ve ortasına farklı kelimeler gelerek reklam yayınınızı geniş alanda tutmuş olursunuz.

Geniş eşleme düzenleyici ile oldukça geniş bir kitleye ulaştığınız için reklam bütçeniz çok çabuk tükenebilir. Bundan dolayı geniş eşleme seçeneğini kullanırken eğer negatif anahtar kelime hedeflemesi yapmazsanız, bu reklamlarınızın tıklama oranını düşürebilir. dolayısıyla daha az sayıda dönüşüm almanıza neden olabilir.

Örneğin:

Geniş eşlemeli anahtar kelime:

kadın şapkaları

Eşleşen aramalar:

bayan şapkası satın al

Bayan giyimi

kadın eşarpları

kadınlar için kış şapkaları

genis esleme

2. Sıralı Eşleme

Sıralı eşlemede anahtar kelimeler, geniş eşlemeli anahtar kelimelere göre daha fazla odaklıdırlar ve buda web sitenize ziyaretçi getirme konusunda size daha fazla esneklik sağlar.

Sıralı eşlemeli anahtar kelimelerde anahtar kelimeden önce veya sonra ek olarak kelimeler eklenebilir.

Örneğin:

Sıralı eşlemeli anahtar kelime:

“Kadın şapkaları”

Eşleşen aramalar:

mavi kadın şapkaları

kadınlar için şapka satın al

satılık bayan şapkaları

sirali esleme

3. Tam Eşleme

Tam eşlemeli anahtar kelimeler adından da açıkça anlaşılacağı gibi, tam arama sorgularına ve terimleri esasına dayanır. Reklamınızın gösterilmesi için arama sorgusunun, SERP’teki anahtar kelimeyle tam olarak eşleşmesi gereklidir.

Örneğin:

Tam eşlemeli anahtar kelime:

[kadın şapkaları]

Eşleşen aramalar:

kadın şapkaları

bayan şapkaları

kadınlar için şapkalar

şapkalı kadınlar

Tam eşlemede olasılık düşük olduğundan, web sitenize ulaşacak trafik, geniş ve sıralı eşleme anahtar kelimelerinden daha düşük olacaktır. Trafik hacmini artırmak için kampanyanıza daha fazla anahtar kelime eklemeniz gerekir.

tam esleme

4. Negatif Eşleme

İç mekân boyaları sattığınızı varsayalım. Ürünlerinizi boyalar, cilalar, emayeler, su bazlı ve yağ bazlı boyalar vb. arayanlar için bulunur hale getirirken; reklamlarınızın guaj, suluboya gibi sanat boyaları için gösterilmesini engelleyeceksiniz. Negatif eşleme tam da bu noktada devreye girmektedir. bu anahtar kelime türüyle ürün veya hizmetlerinizi belirli arama terimlerinde gösterecek, aranmasını istemediğiniz anahtar kelimeleri için reklamlarınızı hariç tutabileceksiniz.

 

Leave a Reply