Görüntülü (GDN) Reklam Ağı Nedir?

Google goruntulu reklamlar

Görüntülü (GDN) Reklam Ağı, bir diğer ismiyle Google display Network reklamları (GDN); Google’ın anlaşmalı web sayfalarında reklamlarınızın görsel içeriklere dayalı olarak, yayınlanması sağlayan bir reklam modelidir. Çoğunlukla, kullanıcılar İnternet’e girdiklerinde, video izlerken, Gmail’lerini kontrol ettikleri esnada veya çeşitli uygulamalar kullanırken gösterilebilecek görüntülü ya da zengin medya reklamıdır. Bu tür reklamlar genellikle Google’a ait olmayan (YouTube hariç) ancak Google Ağı’nın bir parçası olan web sitelerinde gösterilirler.

Görüntülü (GDN) Reklam Ağı Modeli Neden Önemlidir?

Görüntülü Reklamlar, içeriğiniz ile ilgilenen kullanıcılara gösterilirken, ürünlerinizle ilgili web sitesini de ziyaret ederek; geçmişteki müşterilerinize ya da sitenizi ziyaret eden kullanıcılara yeniden hedefleme yapmış olur. Bu reklam modeli Google’ın diğer reklam modelleri ile kıyaslandığında dönüşüm oranının yüksek olduğu, potansiyel müşteriyi en fazla yakalayabileceğiniz bir reklam modelidir. Google Görüntülü (GDN) Reklam Ağı, marka bilinirliğini arttırmak isteyen işletmeler için oldukça faydalıdır. Bu özel reklam türü yardımıyla, işletmeler tanıtımını yaparak, mevcut veya potansiyel satışlarını arttıracaklardır.

Görüntülü Reklam Ağı Modeli İçin Kullanıcı Hedefleme Nasıl Yapılır?

Remarketing (Yeniden Pazarlama) Hedefleme, burada çeşitli kampanya kurguları yaparak ve reklam kurguları kullanarak reklamlarımızı potansiyel müşteriye ulaştırma yolunu daha da özelleştirebilirsiniz. Hedefleme seçenek ayarları yarımıyla vermek istediğiniz mesajı hedef kitlenin önüne yerleştirmenize olana sağlar. Ayrıca hedefleme seçeneklerinde ki ayarlar sayesinde yeniden pazarlama yöntemi ile mevcut müşterilerinize de reklamlarınızı yayınlayarak dönüşüm oranınızı daha dar arttırmış olursunuz.

Otomatik hedefleme, Görüntülü (GDN) Reklam Ağı için de kullanılmaktadır. Bu seçenek ile birlikte; Google siteniz için en iyi yaklaşımı ve hangi yöntemlerin siteniz için işe yaradığını  keşfedebilir.

Google reklamları bu modelinde içerikler kullanmanıza izin vererek; reklamınızın yayınlanmasını istemediğiniz site ve uygulamalarda video ya da ürünlerinizin gösterilmesini engeller.

Görüntülü (GDN) Reklam Ağı Faydaları Nelerdir?

  • Görüntülü (GDN) Reklam Ağı Modelinde hedef kitlenize İnternet üzerinde her platformda seslenme imkanı bulursunuz. Bu platformlar içerisinde; web siteleri, mobil uygulamalar, Gmail, Youtube gibi farklı platformları belirtebiliriz.
  • Diğer reklam modellerinde Google’a girip arama yapan kullanıcıları hedeflerken; Görüntülü (GDN) Reklam Ağı modelinde ise ürünlerinizle ilgilenen kullanıcılara hedef kitleniz daha arama yapmadan onlara reklamlarınızı gösterebileceksiniz.
  •  Google Ads paneli üzerinden, yaptığınız çalışmaların ölçümlerini yapabilecek; hangi siteler üzerinden web sitenize ne kadar maliyet ve  fayda getirdiğini net bir şekilde görmüş olacaksınız. Bu model üzerinde daha önce yukarıda bahsetmiş olduğumuz otomatik hedeflemeler sayesinde doğru hedef kitleye daha kolay ve verimli bir şekilde ulaşmış olacaksınız.

Görüntülü (GDN) Reklam Ağı Türleri Nelerdir?

  • Metin Reklamları : Görüntülenen metin reklamları, arama ağın reklam modeli ile aynıdır. Bir başlık ve bir metinden oluşan reklam türlerine, metin reklamları denir. Reklam verenler için metnin en çok tıklama aldığı metne yönelik bir dizi reklam oluşturma olanağı, metin reklamları ile sağlanır.
  • Görüntülü Reklamlar: Yayınlandığı ya da görüntülendiği web sitesinde tüm reklam banner’ı dolduracak ; statik bir resim içeren reklam türüdür. Bu kısımda reklam görüntünüzün tüm arka plan ve renklerini rahatça özelleştirebilirsiniz.
  • Zengin medya Reklamları: Reklama bakan internet kullanıcılarının reklamla nasıl etkileşimde bulunduklarına bağlı olarak değişen etkileşimli öğeler, animasyon ve diğer özellikleri içeren reklam türüdür.
  • Video Reklamlar:  Youtube’un Görüntülü (GDN) Reklam Ağı modeline dahil edilmesiyle birlikte video reklamlar daha popülar hâle gelmiştir. Google Ads Görüntülü Reklamcılığı ile reklamlarınızı Youtube reklamlarınızın yanına yerleştirebilirsiniz.

Sonuç

Resim veya zengin medya reklamlarının, metin reklamları tıklama oranından yaklaşık iki kat daha fazla olmasını bekleyebilirsiniz, ancak daha az gösterilme riskini de unutmayın. Görüntülü (GDN) Reklam Ağı oluşturmak için kaynağınız yoksa, Google’ın Görüntülü (GDN) Reklam Ağı Oluşturucusu’nu kullanabilirsiniz, fakat reklamlarınızın her birinde harekete geçme çağrısında bulunmayı ihmal etmemelisiniz. Yani “Call to Action” (CTA) butonları yardımıyla marka mesajınızı ya da reklamınız ile uyumlu tasarlanmış bir CTA butonu eklemenizi öneririz.

Leave a Reply