Https (SSL) ve SEO Üzerindeki Etkisi

https-ssl-ve-seo-uzerindeki-etkisi

SSL (Güvenli Yuva Katmanı), web siteleri tarafından ana sunucu ile ziyaretçi arasında güvenli bağlantılar kurmak için kullanılır. SSL sertifikasına sahip web sitesine HTTPS protokolü üzerinden erişilebilir ve URL’nin yanında genellikle bir asma kilit işareti bulunur. Bunun anlamı, siz ve ziyaret ettiğiniz web sitesi arasında aktarılan tüm verilerin şifreli ve gizli olması, bilgisayar korsanlarının ağ trafiğini izleyememeleri anlamına gelir. Her web sitesine ayrı bir SSL sertifikası verilmesi önerilir, bu hassas verileri işleyen web siteleri veya online mağazalara sahip e-ticaret web siteleri için çok önemlidir.

SSL sertifikaları daha popüler hale geldikçe, insanlar bir SEO sertifikasına sahip olmanın SEO için ne anlam ifade ettiğini merak etmeye başladılar. Bu makalede, bir SSL sertifikasına sahip olmanın 2019’da SEO’nuzu nasıl etkileyeceğini açıklamaya çalışacağız.

Arama sıralamasında iyileştirmeler

Google, SSL sertifikası olan güvenli bir web sitesine sahip olmanın, SSL sertifikası olmayan güvenli olmayan web sitelerine göre avantaj sağlayacağını onaylamıştır. Bununla birlikte, bir SSL sertifikasının bir web sitesinin arama sıralamalarına etkisini tam olarak belirlemek zor olabilir, çünkü bir web sitesinin sırasını belirleyen pek çok başka faktör vardır. (200’den fazla!)

Bir SSL sertifikasına sahip olmanın web sitenizi sihirli bir şekilde SERP (arama motoru sonuç sayfaları) ‘lerin üstüne çıkarmayacağını unutmamak gerekli. Bunu sağlamak için SSL’nin yanı sıra tüm diğer SEO faktörlerini göz önünde bulundurmanız gerekir. Tüm diğer gereksinimleri karşılıyorsanız, bir SSL sertifikasına sahip olmak kesinlikle sıralamanıza yardımcı olacaktır.

HTTPS’nin bir sitenin SEO sıralaması üzerindeki olası etkisini incelemek için çeşitli vaka çalışmaları yapılmıştır. Varılan ortak bir sonuç “HTTPS’nin Google’ın ilk sayfasındaki daha yüksek arama motoru sıralamasıyla orta derecede ilişkili olduğu”dur.

Brian Dean’in Backlinko’dan yarattığı bu görsel anlatım, size bazı bakış açıları kazandırmaya yardımcı olacaktır:

httpsnin-google-arama-motoru-ile-iliskili

Kullanıcı deneyiminde iyileştirmeler

Şüphesiz web sitenizde bir SSL sertifikasına sahip olmanın kullanıcı deneyimini önemli ölçüde artıracağı söylenebilir. Güvenlik açısından sahip olunan bariz faydaların yanı sıra, SSL sertifikası kullanıcı deneyiminde de bir dizi iyileştirme sağlamaktadır.

Artık birçok İnternet tarayıcısı (Google Chrome dahil), SSL sertifikası olmadan güvenli olmayan web sitelerini ziyaret ederken bariz görsel uyarılar içeriyor ve bu da kullanıcıların bu web sitesinde kalmasını büyük ölçüde engelliyor. Google ayrıca, kullanıcı web sitesine daha az zaman harcayıp, bu nedenle web sitelerini daha hızlı terk ettiğinden, bu durum SEO sıralamanızı olumsuz yönde etkileyeceği için bu davranışı da fark eder.

Online ürünler satan e-ticaret web siteleri, SSL sertifikasının olmamasından en çok etkilenen web siteleridir. Bu nitelikteki web sitelerinin, kredi kartı bilgileri gibi hassas veriler toplaması gerektiğinden, bu bilgileri giren birinin güvenli olmayan bir web sitesinde bulunma olasılığı çok düşüktür. Bunun sonucu da satışlardaki düşüş ve gelir kaybı olmaktadır.

Sonuç olarak bir SSL sertifikasına sahip olmak, bir e-ticaret web sitesini işletmek için kesinlikle çok önemlidir.

Nihayetinde Google’ın algoritması, son birkaç yıl içinde güvenli olmayan web sitelerinin iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamadığını öğrenmiştir ve böylece, bir SSL sertifikanız yoksa Google kuşkusuz web sitenizi SERP’lerde geriye atacaktır. Güvenli olmayan bir mesaj gördükten sonra web sitesinden ayrılan kişiler Google’a bu web sitesinin o anahtar kelime için üst sıralamaya değmediğine dair veri sunmuş olacaklardır.

Leave a Reply