Https (SSL) Sertifikası ve SEO Üzerindeki Etkisi

https-ssl-ve-seo-uzerindeki-etkisi

SSL Sertifikası, web siteleri tarafından ana sunucu ile ziyaretçi arasında güvenli bağlantılar kurmak için kullanılır. SSL sertifikasına sahip web sitesine HTTPS protokolü üzerinden erişilebilir ve URL’nin yanında genellikle bir asma kilit işareti bulunur. Bunun anlamı, siz ve ziyaret ettiğiniz web sitesi arasında aktarılan tüm verilerin şifreli ve gizli olması, bilgisayar korsanlarının ağ trafiğini izleyememeleri anlamına gelir. Her web sitesine ayrı bir SSL sertifikası verilmesi önerilir, bu hassas verileri işleyen web siteleri veya online mağazalara sahip e-ticaret siteleri için çok önemlidir.

SSL sertifikaları daha popüler hale geldikçe, insanlar bu sertifikanın SEO için ne anlam ifade ettiğini merak etmeye başladılar. Bu makalede, bir SSL sertifikasına sahip olmanın 2019’da SEO’nuzu nasıl etkileyeceğini açıklamaya çalışacağız.

Arama sıralamasında iyileştirmeler

Google, SSL sertifikasına sahip bir web sitesinin, SSL sertifikası olmayan web sitelerine göre avantaj sağlayacağını onaylamıştır. Bununla birlikte, SSL sertifikasının bir web sitesi arama sıralamalarına etkisini tam olarak belirlemekte zor olabilir, çünkü bir web sitesinin sırasını belirleyen pek çok başka faktör vardır. (Bu faktörler 200’den fazladır!)

Bu sertifikaya sahip olmak sizi birden arama motoru sayfalarında üstüne çıkarmayacaktır.Bunu sağlamak için SSL sertifikasının yanı sıra tüm diğer SEO faktörlerini göz önünde bulundurmanız gereklidir. Tüm diğer gereksinimleri karşılıyorsanız eğer, bu sertifikaya sahip olmak web sitenize kesinlikle olumlu yönde etki sağlayacaktır.

Https’nin SEO sıralaması üzerindeki olası etkisini incelemek için çeşitli çalışmalar yapılmış ve gözlemlenmiştir. Bu çalışmalar sonrası “Https’nin Google’ın ilk sayfasındaki daha yüksek arama motoru sıralamasıyla orta derecede ilişkili olduğu”dur.

Backlinko’nun yapmış olduğu çalışma ve sonrasında oluşturduğu grefik size bazı bakış açıları kazandırmaya yardımcı olacaktır:

httpsnin-google-arama-motoru-ile-iliskili

Kullanıcı deneyiminde iyileştirmeler yapmak!

Diğer taraftan,web sitenizde bu sertifikaya sahip olmak, kullanıcı deneyimini önemli ölçüde arttıracağı da söylenebilir. Güvenlik açısından sahip olunan bariz faydaların yanı sıra, SSL sertifikası kullanıcı deneyiminde de bir dizi iyileştirmeler sağlamaktadır.

Artık birçok İnternet tarayıcısı (Google Chrome dahil), bu sertifikaya sahip olmayan web sitelerini ziyaret ederken görsel uyarılar içeriyor. Bu durum kullanıcıların bu web sitesinde kalmasını büyük ölçüde engellerken diğer taraftan da kullanıcı site üzerinde daha az zaman harcayarak, siteyi hızlıca terk etmektedir. Bu tür işlemler SEO sıralamanızı olumsuz yönde etkileyeceği için; tüm bunları da ele alarak SSL sertifikanızı almanızda yarar vardır.

Online ürünler satan e-ticaret siteleri, SSL sertifikası olmamasından en çok etkilenen web siteleridir. Bu nitelikteki web sitelerinin, kredi kartı bilgileri gibi hassas veriler toplaması gerekeceğinden, bu bilgileri giren birinin güvenli olmayan bir web sitesinde bulunma olasılığı çok düşüktür. Bunun sonucu da satışlardaki düşüş ve gelir kaybı olmaktadır.

Sonuç

Nihayetinde Google algoritmaları, son birkaç yıl içinde güvenli olmayan web sitelerinin iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamadığını öğrenmiştir ve böylece, bir SSL sertifikanız yoksa Google kuşkusuz web sitenizi SERP’lerde geriye atacaktır. Güvenli olmayan bir mesaj gördükten sonra web sitesinden ayrılan kişiler Google’a bu web sitesinin o anahtar kelime için üst sıralamaya değmediğine dair veri sunmuş olacaklardır.

Leave a Reply