Online İtibar Yönetimi Nedir?

Online İtibar Yönetimi Nedir?

Online itibar yönetimi, kişilerin veya işletmelerin herhangi bir marka ile ilgili tüketiciler üzerindeki algıyı pasif ya da aktif şekilde değiştirmesine olanak sağlayan çalışmaların bütününü ifade eder. Online itibar yönetimi çalışmaları sosyal medya, internette bulunan içerikler ve SEO çalışmalarını kapsar. Ayrıca offline kanallar üzerinden kampanya, tanıtım ve reklam çalışmalarıyla da itibar yönetimi yapılabilir.

Değer verilmek, güven duyulan kurum/kişi olmak, saygı gösterilmek, hesaba katılmak ve göz önünde tutulmak gibi kavramlar markalar için günümüzde İnternet ortamında da son derece önemlidir. Markanın imajını doğru şekilde yönetecek çalışmaların tamamı itibar yönetimi ile gerçekleştirilebilir.

Bir markanın internette itibar kazanabilmesi için bir karakter bütünlüğüne sahip olması ve tutarlı davranması gerekir. İyi itibar markaya sermaye, kaliteli personel ve müşteri çeker. Finansal değerler ve iş sonuçları ile yakından ilgili olan itibar, şirketlere karlılığın yanı sıra yüksek potansiyel vaat eden gelecek sunar.

Günümüzde bir işletmeyi veya markayı karalamak oldukça kolaydır. Herhangi bir sitede veya platformda markaya yönelik yapılan memnuniyetsiz bir müşteri yorumu bile marka kimliğine zarar verebilir. Online itibar yönetimi ile marka veya işletmeye yönelik internette yayınlanan tüm veriler incelenir. Bu sayede itibara zarar verilmesi engellenir.

SEO İtibar Yönetiminde Kullanılabilecek Yöntemler

İtibar yönetimi ile marka imajını korumak ve yönetmek için SEO tekniklerine ihtiyaç duyulur. Çünkü dijital kanallarda yapılan bütün paylaşımlar marka değeri bakımından değerlendirilmelidir. Forum yazışmaları, İnternet haberleri ve anlık içerik oturumları ancak SEO araçları ile incelenebilir. SEO itibar yönetiminde kullanılabilecek yöntem ve araçlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Reputation Ranger

Sektör odaklı inceleme olanağı sunan Reputation Ranger, konut satışı, barlar, restoranlar, turizm, otomotiv satış ve servisi sektörlerine ait siteleri analiz eder ve raporlar.

  • Review Trackers

Müşterilerin geri bildirimlerini analiz eden ReviewTrackers, web sitelerinde söz konusu marka hakkında konuşulanları bulur ve iletir.

  • Trackur

Anahtar kelimelerin araştırılmasında da kullanılabilen Trackur, markadan bahsedilmesi durumunda anlık olarak bildirim gönderen bir araçtır.

  • Review Concierge

Sağlık sektöründe kullanılabilen Review Concierge, sağlık sitelerinde yayınlanan içerikleri analiz eder.

  • Social Mention

Rakip analizi, marka değeri ölçme ve anahtar kelime araştırması yapmaya olanak sağlayan Social Mention ücretsizdir.

  • Rankur

Hedef kitlenin söz konusu hizmet ve ürünler hakkındaki düşüncelerini raporlamaya yardımcı olan Rankur, en iyi sosyal medya takip araçlarından biridir. Bu nedenle itibar yönetimi çalışmalarında en çok kullanılan araçtır.

  • Naymz

Sosyal ağlarda yer alan etkinlikleri ölçen Naymz, takipçi tepkilerinin ideal şekilde analiz edilmesine olanak sağlar.

E-Ticaret SEO İtibar Yönetimi

İnternet günümüzde sadece oyun oynamak ve eğlenmek için kullanılan bir mecradan daha fazlasıdır. Tüm ihtiyaçların karşılanabildiği dijital bir dünyaya dönüşen internet ortamında kullanıcılar marka kimliğinin ve prestijinin yanı sıra diğer kullanıcıların deneyimlerine son derece önem verirler. Birçok rakibin bulunduğu bu ortamda güven ve saygınlık kazanmak, ürün pazarlamak kolay değildir. Bu nedenle özellikle e-ticaret yapan markalarda itibar yönetimi çalışmaları daha çok önem kazanır.

Markanın sunduğu ürün veya hizmetler hakkında yapılan yorumların anlık olarak takip edilmesi itibar yönetimi çalışmalarında son derece önemlidir. Çünkü bir ürünün beğenilmediğine dair yapılan olumsuz yorum veya yorumlar sosyal medyada kısa sürede yayılabilir. Markanın ürünlerine veya hizmetlerine dair yapılan olumsuz yorumların, düşüncelerin veya şikayetlerin arama motorlarının ilk sıralarında çıkma riski vardır. Buna benzer olumsuz durumlarla karşı karşıya kalmamak için sorunların hızlı şekilde çözülmesi gerekir. Anında müdahale etmek ve e-ticaret sitesinin imajını korumak için SEO itibar yönetimi araçlarını kullanmak önemlidir.

SEO’da Online İtibar Yönetiminin Avantajları Nelerdir?

Sosyal medyaya ve platformlara yönelik rağbetin artmasıyla beraber internet alışverişleri de artmıştır. Günümüzde kullanıcıların birçoğu internetten alışveriş yapmadan önce alışveriş siteleri hakkında detaylı araştırma yapma ihtiyacı duyar. Bu araştırmaları arama motorları ile yapmak son derece kolaydır. Sitenin imajı, güvenilirliği ve daha birçok konu hakkındaki müşteri yorumları sayesinde bilgi edinmek sadece birkaç dakika sürer. E-ticaret SEO çalışmaları ideal şekilde yapılan siteler, arama motoru sonuç listelerinde ilk sırada çıkar ve kullanıcılar genellikle üst sıralardaki siteleri ziyaret etme eğilimine sahiptir. Arama motoru optimizasyonu sayesinde ilk sıralarda yer alan e-ticaret sitesinde bulunan herhangi bir olumsuz yorum olumsuz sonuçlara neden olabilir. Aktif olarak görüntülenen ve ziyaret edilen e-ticaret sitelerine anında müdahale etmek ancak itibar yönetimi çalışmalarıyla mümkündür. SEO’da online itibar yönetiminin avantajları şu şekilde sıralanabilir:

  • Markaların prestijini olumsuz etkileyen içerikler spam barındıran içerikler ve yorumlardır. İtibar yönetimi çalışmaları ile bu tarz yorumlara anında müdahale edilir.
  • Olumsuz yorumlara yapılan anında müdahale gibi olumlu yorumlara verimli şekilde geri bildirimde bulunmak da marka kimliği için son derece önemlidir. İtibar yönetimi çalışmalarıyla verimli geri bildirimlerde bulunmak mümkündür.
  • Olumsuz yorumların yanı sıra markaya dair yanlış haberler ve şikâyetlerin de profesyonel şekilde yönetilmesi gerekir. Online itibar yönetimi sayesinde marka için tehdit olarak görülen olayları fırsata çevirmek ve marka konumunu güçlendirmek mümkündür.

Online itibar yönetimi çalışmaları markaya özeldir ve profesyoneller tarafından yapılması önemlidir. İdeal şekilde yapılan itibar yönetimi çalışmaları marka değerini artırır. Sektörde kullanıcılar tarafından itibar gören markanın faaliyet süresi uzun olur. Yüksek fiyatlı ürünler veya hizmetler sunuyor olsa da öncelikli olarak tercih edilir. Bu nedenlerden dolayı büyüme hedefleri olan her markanın ve işletmenin itibar yönetimi çalışmalarına özen göstermesi gerekir.