Site Dışı Seo Nedir? Nasıl Yapılır?

site-disi-seo-nedir

“Site dışı SEO” (off-page SEO), arama motoru sonuç sayfaları (SERP’ler) içindeki sıralamanızı etkilemek için kendi web sitenizin dışında gerçekleştirilen eylemleri ifade eder.

Site dışı sıralama faktörlerini optimize etmek, arama motorunu ve bir sitenin popülerliğini, alaka düzeyini, güvenilirliğini, yetkisine dair kullanıcı algısını geliştirmeyi içerir. Bu, internetteki saygın alanlar (sayfalar, siteler, insanlar vb.) ile web sitenize bağlantı vererek veya bunları destekleyen ve içeriğinizin kalitesi için etkin bir şekilde “değer atayarak” gerçekleştirilir.

Sayfa dışı SEO neden önemlidir?

Arama algoritmaları ve sıralama faktörleri sürekli değişmekle birlikte, SEO topluluğundaki genel fikir birliği, bir sayfa dışı SEO’nun etkili olduğu, güvenilirliği ve otoritesinin bir web sitesinin sağladığı alaka düzeyi, güvenilirliği ve otoritenin hala bir sayfanın sıralama yeteneğinde önemli bir rol oynadığı yönündedir.

İçeriğin değerini belirlemek için Google’ın kullandığı algoritmayı net olarak bilmiyor olsak da, arama motoru sıralama faktörleri çalışmamızdaki veriler, site dışı SEO ile ilgili faktörlerin, sıralama faktörü ağırlığının % 50’sinden fazlasına sahip olduğunu göstermektedir.

Linkler ve sayfa dışı SEO

Backlinks sayfa dışı SEO’nun kalbidir. Arama motorları, geri bağlantıları, içeriğe linklenmiş içeriğin kalitesinin bir göstergesi olarak kullanılır. Bu nedenle, çok sayıda yüksek değerli geri bağlantıya sahip bir site, genellikle daha az geri bağlantı içeren eşit bir siteden daha iyi bir sıralamaya sahip olur.

Nasıl kazanıldıklarına göre tanımlanan üç ana bağlantı türü vardır: doğal bağlantılar, satın alınarak oluşturulmuş bağlantılar veya kendi oluşturduğunuz bağlantılar.

 • Doğal bağlantılar, sayfa sahibi adına herhangi bir işlem yapmadan yazar tarafından verilmiştir. Örneğin, en sevdikleri üretim çiftliklerini işaret eden bir gönderiye bağlantı ekleyen bir yemek blog yazarının atıfı doğal bir bağlantıdır.
 • Satın alınarak oluşturulan bağlantılar, kasıtlı bağlantı kurma etkinlikleriyle elde edilir. Bu, müşterilerin web sitenize gelmesini sağlamak veya diğer sayfa sahiplerinden içeriğinizi paylaşmasını istemek gibi şeyleri içerir.
 • Kendiliğinden oluşturulmuş bağlantılar, online bir dizine backlink ekleme, forum, blog yorumu imzası veya optimize edilmiş bağlantı metni içeren bir basın açıklaması gibi uygulamalar tarafından oluşturulur. Kendi kendine yaratılan bazı bağlantı kurma taktikleri, siyah şapka SEO’suna yönelir (Black Hat SEO) ve arama motorları tarafından pek de kabul görmezler.

Bağlantıların nasıl elde edildiğine bakılmaksızın, SEO çabalarına en büyük katkıyı sağlayanlar, genellikle en fazla özsermayeyi geçenlerdir. Aşağıdaki gibi, atıf yapılan alana olumlu katkıda bulunan birçok etken vardır:

 • Bağlantı sitesinin popülerliği
 • Bağlantılı sitenin konusu ile ne kadar bağlantılı olduğu
 • Bağlantının “tazeliği”
 • Bağlantı sitesinde kullanılan bağlantı metni
 • Bağlantı sitesinin güvenilirliği
 • Bağlantı sayfasındaki diğer bağlantıların sayısı
 • Bağlantı alanı ve sayfanın otoritesi

Bağlantılı olmayan site dışı SEO

Harici web sitelerinden bağlantılar kazanmak en yaygın kullanılan SEO stratejisi olsa da, a) kendi web sitenizin dışında gerçekleşen ve b) arama sıralamanızı iyileştirmek için “sayfa dışı SEO” olarak düşünülebilir. ”

 • Sosyal medya pazarlamacılığı
 • Misafir blogculuğu
 • Bağlantılı ve bağlantısız marka ifadeleri
 • Etkileyici pazarlama

gibi şeyleri içerir.

Bununla birlikte, bu faaliyetlerin her birinin net sonucunun, bir şekilde web sitenizin başka bir yerinden sitenize bir referans oluşturduğuna dikkat etmek önemlidir. Bu bir bağlantı, markanızdan veya web sitenizden bahseden bir referans veya başka bir şey olabilir. Yani, gerçekten “link-ilişkili” site dışı SEO kavramı aslında biraz yanlış isimlendirilmiş oluyor!

Yerel sayfa dışı SEO ile ilgili bir not:

Sayfa dışı SEO, insan davranışına dayanır (yani, insanlar yalnızca beğendikleri içerikleri referans alır ve paylaşırlar). Bundan dolayı, bu, hem organik hem de yerel SEO için geçerlidir.

Sayfa dışı SEO nasıl yapılır

Yüksek düzeyde, bir web sitesinin “sayfa dışı SEO” sunun geliştirilmesi, arama motorunun ve bir sitenin kalitesinin kullanıcı algısının geliştirilmesini içerir. Bu, diğer sitelerden (özellikle kendileri için saygın ve güvenilir olanlardan) bağlantılar, markanızdan bahseden, içeriğinizin paylarından ve kendi web siteniz dışındaki kaynaklardan gelen “güven oyları” ile gerçekleşir.

Leave a Reply