Yapısal Veri (Structured Data) Nedir?

structured-data-nedir

Yapısal veriler, Schema.org ve JSON-LD gibi terimleri daha önce duymuş olabilirsiniz. Fakat bu terimlerin tam olarak neye karşılık geldikleri konusunda pek de detaya inmemiş olabilirsiniz.

Yapılandırılmış veri nedir? Yapılandırılmış veriler ne işe yarar? ve bu verilerin SEO ile ilgisi nedir? Yapısal verilerin ne olduğunu ve dahası bu soruların cevabını bu yazımızda bulacaksınız.

Yapılandırılmış veri nedir?

Yapılandırılmış veriler, arama motorlarının anlayabileceği şekilde yazılmış, belirli bir biçimde koddur. Arama motorları kodu okur ve arama sonuçlarını belirli ve daha zengin bir şekilde görüntülemek için kullanır. Bu kod parçasını kolayca web sitenize yerleştirebilirsiniz.

Çok fazla tarif içeren bir web siteniz olduğunu hayal edin. Tarifli bir sayfaya yapısal veri eklerseniz, arama motorlarındaki sonucunuz değişebilir. Gösterilenler içerikle ilgili daha “zengin” olacak. Bu sonuçlara zengin sonuçlar veya rich snippet‘ler dememizin nedeni budur. Zengin bir sonuç şöyle görünür:

Başlığın yanı sıra, URL’nin ve arama sonucunun açıklamasının yanı sıra, sade bir makarnayı en iyi şekilde yapmanın ne kadar süreceğini görebilirsiniz. Böyle zengin bir snippet almak için web sayfanıza yapılandırılmış veri eklemeniz gerekir.

 

Pek çok alan için tanımlanabilir yapılandırılmış veri mevcuttur. Yapılandırılmış veriler her zaman bir kod formatıdır. Örneğin, kitaplar, incelemeler, filmler ve çevrimiçi mağazanızdaki ürünler için yapılandırılmış veriler mevcuttur. Her durumda, yapılandırılmış veriler arama sonuçlarındaki snippet’inize daha fazla ayrıntı ekler. Yapılandırılmış verilerden hangi zengin sonuçların desteklendiğini görmek için Google’ın Arama Galerisi’ne göz atabilirsiniz.

Burada bir not eklemeliyiz. Maalesef, Google, yapılandırılmış verileri eklemiş olsanız bile sayfanızın her zaman zengin bir sonuç içeriğini oluşturmaz ya da göstermez. Bunu yapmasını sağlamanın garantisi yoktur. Bu durumda sizin yapabileceğiniz tek şey sayfanıza bunları destekleyen formatları eklemek ve Google’ın bu formatları alarak sonuç sayfanızda size ait verileri rich snippet şeklinde yayınlamasını beklemek!

Yapısal verilerle neler yapılır?

Yapılandırılmış verilerle, arama motorlarıyla “konuşabilirsiniz”. Arama motorlarına tarifinizde hangi içerikleri bulunduğunu söyleyebilir, onlara hazırlık süresinin ne kadar olduğunu söyleyebilir ve yemeğin ne kadar kalori içerdiği bilgisini verebilirsiniz. Google, tüm bu bilgileri anında kavrayabilecek ve arama sonuçlarında göstermeye karar verebilecektir.

Bu nedenle, yapılandırılmış veriler, Google’a web sitenizdeki bir sayfa hakkındaki ayrıntılı bilgileri anlatmak için kullanabileceğiniz bir araçtır. Google daha sonra bilgilendirici, zengin arama sonuçları oluşturmak için bu bilgileri kullanabilecektir

Schema.org Nedir?

Büyük arama motorları Schema.org adlı bir proje geliştirdi. Schema.org’da arama motorları tarafından desteklenen tüm yapılandırılmış veri işaretlemesini bulabilirsiniz. Bu Schema.org’u geniş bir kod parçaları koleksiyonu haline getirmektedir.

Schema.org’u, kendi sayfanız için ihtiyacınız olan işaretlemeyi bulmak için kullanabilirsiniz. Örneğin, sitenizde tişört satıyorsanız, hangi renk tişörtleri sattığınızı ve snippet’inizde hangi boyutları sunduğunuzu gösterebilirsiniz. Schema.org/Product’ı araştırmalı ve sahip olduğunuz olasılıkları öğrenmelisiniz.

Schema.org’da kod örneklerini kopyalayabilirsiniz. Kopyaladıktan sonra, kodu özel tercihlerinize uyarlamanız gerekir.

Schema.org, büyük arama motorlarının anladığı kod biçimlerinin bir taksonomisidir. Kodun neye benzediğine dair örnekler bulacaksınız. Burada başka yapılandırılmış veri biçimleri de mevcuttur. Örneğin, Open Graph (Facebook tarafından kullanılır) ve Twitter karcards (Twitter tarafından kullanılır).

JSON-LD nedir?

JSON-LD, Schema.org’un işaretlerinden biridir. Bu işaretler kod yazmanın bir yolunu sunmaktadır. Schema.org’da, Microdata veya RDFa gibi başka işaretlemeler de mevcuttur. JSON-LD’yi her zaman kullanmanızı tavsiye ederiz, çünkü sitenizi diğer işaretlemeler kadar kolay kırmaz. Ayrıca, Google’ın tercih ettiği bir biçim olması da ilave tercih sebebi olmaktadır.

Yapısal veriler SEO için neden önemlidir?

Yapısal veriler SEO için önemlidir, çünkü Google’ın sayfalarınızın ve web sitenizin ne hakkında olduğunu anlamalarını kolaylaştırır. Google’ın bir sayfanın arama sonuçlarında gösterilmesi için neyle ilgili olduğunu bilmesi gerekir. Yapısal verileri kullanmak, Google’la konuşmak gibidir. Google’a sitenizin ne hakkında olduğunu anlatmanın kolay ve pratik bir yoludur.

Leave a Reply