Internal Link Nedir?

internal-link-nedir

Internal Link, bağlantının bulunduğu etki alanıyla (kaynak) aynı etki alanını (hedef) işaret eden linklerdir. En çok bilinen tanıma göre, “Internal bir link aynı web sitesindeki başka bir sayfaya işaret eden bağlantı işaret eden linklemelerdir”.

Kod örneği

<a href=”http://www.siteniz.com/” title=”Keyword Text”> Anahtar Kelime Metni </a>

Kaynak sayfanın hedeflemeye çalıştığı bir konu veya anahtar kelimeler hakkında bir fikir veren bağlantı metninde açıklayıcı anahtar kelimeler kullanın.

Internal linkler, bir alandaki bir sayfadan aynı alandaki farklı bir sayfaya giden bağlantılardır. Ana menüde yaygın olarak kullanılırlar.

Bu tür bağlantılar üç nedenden dolayı oldukça kullanışlıdır:

  • Kullanıcıların bir web sitesinde gezinmelerini sağlar.
  • Verilen web sitesi için bilgi hiyerarşisi kurulmasına yardımcı olurlar.
  • Web sitelerinin etrafındaki bağlantı hakkını (sıralama gücü) yaymaya yardımcı olurlar.

Internal linkin SEO açısından faydası

Internal linkler, site mimarisini oluşturmak ve bağlantı çeşitliliğini genişletmek için çok kullanışlıdır (URL’ler önemini de unutmamak gerekir).

Tek bir sayfada, arama motorlarının, büyük anahtar kelime tabanlı indekslerindeki sayfaları listelemek için içeriği görmesi gerekir. Ayrıca, bir web sitesindeki tüm sayfaları bulmak için, botların bir web sitesinin yollarına göz atmasını sağlayan bir yapı olan, taranabilir bir bağlantı yapısına erişmeleri gerekir. (Sitenizin bağlantı yapısının nasıl göründüğüne göz atmak için, sitenizi Link Explorer’da çalıştırmayı bir deneyin.)

Yüz binlerce site, ana link menüsünü arama motorlarının erişemeyeceği şekilde gizlemek veya gömmekle ilgili kritik bir hata yapıyor. Bu, arama motorlarının indekslerinde listelenen sayfaları alma yeteneklerini de engeller.

Aşağıdaki resim ile açıklayacak olursak; bir web sitesi için en uygun yapı piramit gibi görünendir. (en üstteki büyük nokta ana sayfayı temsil eder):

Bu yapı, anasayfa ile belirli bir sayfa arasında mümkün olan en az sayıda bağlantıya sahip sayfadır. Bu faydalıdır, çünkü bağlantı denkleminin (sıralama gücü) tüm site boyunca kolayca akmasını sağlar ve böylece her sayfa için sıralama potansiyelini de arttırır. Bu yapı, kategori ve alt kategori sistemleri şeklinde birçok yüksek performanslı web sitesinde daha yaygındır. (Amazon.com gibi)

Bunu yapmanın en iyi yolu internal linklemeler ve ek URL yapılarıdır. Örneğin, dahili olarak http://www.ornek.com/memeliler adresinde bulunan bir sayfaya, “kediler” bağlantı metniyle bağlantı kurar.

Yukarıdaki resimde, “a” etiketi bir bağlantının başlangıcını belirtir. Bağlantı etiketleri, kullanıcıların sayfada başka bir sayfaya geçmek için kullanabilecekleri “tıklanabilir” bir alan sağlayan resimler, metin veya başka nesneler içerebilir. İnternetin orijinal konsepti şudur: “köprüler.” Bağlantı yönlendirme konumu, tarayıcının ve arama motorlarının bağlantı noktasının işaret ettiği yeri gösterir.

Aşağıda, sayfalara erişilememesinin ve dolayısıyla indekslenmemesinin bazı yaygın nedenlerini sıraladık.

Başvuru formları için yapılan Linklemeler

Formlar, açılır menü kadar basit veya tam gelişmiş bir anket kadar karmaşık olan unsurları içerebilir. Her iki durumda da arama botları formların link çıkışlarına bakmaya çalışmaz ve bu nedenle bir form aracılığıyla erişilebilecek herhangi bir içerik veya bağlantı aranma motorlarında görünmez.

Yalnızca dahili arama ile yapılan linkler

Botlar içerik bulmak için arama yapmayı denemez ve bu nedenle, erişilemeyen dahili arama kutusu arkasına milyonlarca sayfanın gizlendiği tahmin edilmektedir.

Flash, Java veya diğer eklentilerdeki bağlantılar

Flash, Java uygulamaları ve diğer eklentilere gömülü olan bağlantılarla genellikle arama motorlarına erişilemez.

Meta Robots Tag veya Robots.txt tarafından engellenen sayfalara işaret eden bağlantılar

Meta Robots etiketi ve robots.txt dosyasının her ikisi de bir site sahibinin bir sayfaya botların erişimini kısıtlamasını sağlar.

Yüzlerce veya binlerce bağlantı içeren sayfalardaki linkler

Arama motorlarının hepsinde, orijinal sayfadan bağlantılı ek sayfalara sayfa başına 150 bağlantı gibi bir kaba tarama sınırı vardır. Bu sınır biraz esnektir ve özellikle önemli sayfalarda 200’den fazla hatta 250 bağlantı izlenebilir, ancak genel uygulamada, ek sayfaların taranabilme özelliğini kaybetme riski olduğundan belirli bir sayfadaki bağlantı sayısını 150 ile sınırlamak en iyisidir.

Leave a Reply