Landing Page Nedir?

landing page

Ziyaretçilerin potansiyel müşterilere dönüştürülmesi, şirketinizle potansiyel müşteri arasında ilişki kurmanın ilk adımıdır. Ne kadar çok açılış sayfası varsa bu o kadar iyidir.

HubSpot,bu konuyla ilgili olarak pazarlamacıların, sitelerinde açılış sayfalarının sayısını 10-15 kadar daha artırdıklarında satışlarda %55 oranında bir artış elde ettiklerini gösteren bir çalışma yaptı. Bu veriler bize açılış sayfalarının ne kadar önemli olduğunu gösteriyor, ancak bunun şirketiniz için ne anlama geldiğinden emin değilseniz endişe etmeyin.

Açılış sayfalarının ne olduğu ve nasıl çalıştıkları hakkında bilmeniz gereken her şey bu blog yazımızda!

Landing Page (Açılış Sayfası) Nedir?

Açılış sayfası, sitenizi ziyaretçileri potansiyel müşterilere dönüştürmek için tasarlanmış sayfalardır. Açılış sayfası, bu iki kritere de uyduğu için diğer sayfalardan farklıdır:

  1. İstenilen bir teklif karşılığında ziyaretçi bilgilerini kaydetmenize izin veren bir forma sahiptir.
  2. Açılış sayfasının tek amacı, ziyaretçileri potansiyel müşterilere dönüştürmektir (yani, üzerinde form bulunan bir ana sayfa, başka amaçlara hizmet ettiği için bir açılış sayfası olarak değerlendirilmezler).

Bundan, bir açılış sayfasının, web sitenizdeki herhangi bir sayfanın, ziyaretçileri potansiyel müşterilere dönüştürmek için hiçbir gezinme ve form kullanılmadığını ve her sitenin bunlara sahip olması gerektiği sonucuna ulaşabiliriz. Basitçe söylemek gerekirse, bir açılış sayfası, üzerinde belirli bir formata sahip, dikkat dağıtıcı olmayan sayfaları ifade eder.

Tipik bir açılış sayfasının nasıl göründüğüne ait bir örnek:

Landing Page Nasıl Çalışır?

Mal ve hizmetlerin ücretini ödemek için her gün para kullanıyoruz. Parasal değer kavramı, borcun hangi tarafında durduğuna bağlı olarak eşit derecede değerli bilgi alışverişinde bulunduğunuz bir açılış sayfasının arkasındaki lojistiğe uygulanabilir. Bir ziyaretçi açılış sayfasındaki formu doldurur çünkü erişmekte oldukları içeriğin onlar için değerli olacağını düşünürler. Madalyonun diğer tarafında, bir pazarlamacı memnuniyetle site içeriğini bir parça site ziyaretçisine verecektir, çünkü arzu ettikleri değerli bilgi, ziyaretçinin gelecekteki pazarlama çalışmalarında kullanmak için formda sağladığı bilgilerdir. O halde bu bir kazan-kazan durumudur.

Açılış sayfaları tam olarak şöyle çalışır:

ADIM 1: Bir kişi harekete geçirme ifadesi görür ve bu sayfaya gelir.

ADIM 2: Kişi, formu bir ziyaretçi olarak yönlendirildiği şekilde doldurur.

ADIM 3: Form alanlarındaki bilgiler daha sonra veritabanınızda saklanır.

ADIM 4: Onlar hakkında bildiklerinize dayanarak ihtiyaç duyduğunuz anda onlarla temasa geçebilirsiniz.

HubSpot gibi bir araç kullanıyorsanız, potansiyel müşterinin hangi teklife dönüştürüldüğünü ve sitenizde yaptıkları diğer etkileşimleri görebilirsiniz. Bu bilgiler, hangi pazarlama işlemlerinin gerçekleştirilmek için en uygun olan olduğuna karar vermenize yardımcı olarak, bu potansiyel müşteriye daha hedefli bir şekilde erişmenizi sağlayacaktır. Hedeflenmiş bir müşteri adayının pazarlamaya uygun bir müşteri adayı (MQL) olması ve pazarlama hunisi içerisinde daha hızlı ilerlemesi daha muhtemeldir. Bu, pazarlama çabalarınızın yatırım getirisine dönüşmesine yardımcı olur ve satış ekibinizi mutlu eder.

Henüz yapmadıysanız, açılış sayfalarını kullanmaya başlamak için vakit kaybetmeden işe koyulabilirsiniz!

Leave a Reply