RankBrain Nedir?

rankbrain-nedir

RankBrain, kullanıcılar hakkında bilgi edinmek için yapay zeka ve makine öğrenimi kullanan ve özellikle daha önce görülmeyen sorgularda arama sonuçlarına nasıl yanıt verdiklerini kullanan Google algoritmasının önemli bir parçasıdır. Program insanların nasıl tepki verdiğini izler, sorgunun arkasındaki anlamı ve insanların aradığı bilgileri öğrenir.

Bu teknoloji, Google’ın, arama motorunun daha önce hiç görmediği her gün girilen sorguların yaklaşık % 15’ini işlemesine yardımcı olmak için geliştirilmiştir. Rankbrain Ekim 2015’te başlatıldı ve o zamandan bu yana üçüncü en önemli sıralama ölçütü haline geldi. Şimdi, RankBrain, Google’a girilen çoğu sorguda yer alıyor.

RankBrain’in Önemi Nedir?

Her ne kadar RankBrain günlük olarak görülen tamamen benzersiz sorgulara odaklanmak için geliştiriliyor olsa da Google algoritmanın bu bölümünün organik aramanın kritik bir parçası olduğunu belirtti. Google üst düzey araştırma bilimcisi Greg Corrado’ya göre, programın kaldırılması kullanıcı deneyimini o kadar engelliyor ki, Wikipedia’daki sayfaların yarısını indekslememiş olmakla aynı etkiye sahip oluyor.

RankBrain Tarafından Cezalandırılmanın Önüne Nasıl Geçerim?

Google, RankBrain’in aramayı nasıl etkilediğini tam olarak açıklamamaktadır, ancak, algoritmanın daha doğru sonuçlar oluşturmak için içeriğin anlaşılmasına yardımcı olmada rolü var gibi görünüyor. İçeriğinizin iyi sıralanmasını sağlamak için aşağıdaki adımları uygulayın:

  1. Konuları derinlemesine inceleyen ve müşteri sorularını yanıtlayan yüksek değerli içerik oluşturmaya odaklanın.
  2. Algoritmanın içeriğinizi anlayabilmesinin kolay olduğundan emin olmak için şema işaretlerini (schema markups) kullanın. Bu şimdilik sıralamayı etkilemiyor gibi görünse de Google algoritması daha fazla AI’yi işin içine dahil ettikçe gelecekte mümkün olacaktır.
  3. Çabalarınızın ne kadar iyi sonuç verdiğini size anlatabilecek düşüş ya da artışları izlemek için trafiğinizi ve dönüşüm oranlarınızı yakından takip etmeyi unutmayın.

RankBrain heyecan verici bir gelişme, çünkü AI’yı Google algoritmasına tanıttı. Arama motorunun kullanıcı deneyimini en üst düzeye çıkarmak için algoritmalarını daha akıllı hale getirmeye çalıştığı için, bu eğilimin gelecekte de devam etmesi muhtemel görünüyor. Artık kullanıcı dostu içerik ve makine dostu işaretlemeler ile hazırlanmak, içeriğinizin herhangi bir algoritma değişikliğine hazır olmasını sağlayacaktır!

Leave a Reply