RankBrain Nedir?

rankbrain-nedir

RankBrain, İnternette kullanıcıların yaptığı aramaları yapay zeka ve makine öğrenimi kullanarak cevaplayan bir Google algoritmasının ana bir parçasıdır. Bu algoritma sayesinde insanların nasıl tepki verdiğini izlenerek, sorgudaki anlam ve insanların ne aradıklarının bilgileri öğrenilir.

Bu teknoloji sayesinde Google arama motorunda daha önce araması hiç yapılmamış sorguların %15’ini öğrenerek arama sonuçlarını her gün biraz daha iyileştiriyor. Bu algoritma, arama yapılan lokasyon, girilen anahtar kelimeler vb. değişkenler göz önünde bulundurarak, kullanıcının tam olarak neyi sorguladığını ve nasıl bir ana sonuca varmaya çalıştığını öğrenmeyi hedefler.

RankBrain ve İçerik Pazarlama Süreci

RankBrain algoritması, içerik pazarlamayı doğrudan etkiler. İçerik oluşturulacağı esnada metinlerin ve algoritmanın doğru anlaşılabilmesi için anahtar kelimeler birbirine yakın ve eş anlamlı seçilmelidirler.

İçeriklerin kullanıcı beklentilerini karşılaması, taleplere cevap vermesi ve SEO odaklı olması oldukça önemlidir. İçerik yazılırken anahtar kelimeye odaklanmak yerine eş anlamlı kelimeleri de seçmek avantajlı olacaktır. Sayfadaki “Title” ve “Discription” bölümleri sadece anahtar kelimelerin kullanıldığı başlıklar olmaktan çok; kullanıcılarla etkileşim halinde olan başlıklar içermelidir.

Google, RankBrain’in aramaları nasıl etkilediğini tam olarak açıklamasa da; algoritmanın daha doğru sonuçlar vermesi için içeriklerin oluşturulmasında yardımcı rolü vardır. İçeriğinizi iyi sıralamak için aşağıdaki adımları uygulayın:

  1. Konuları iyi bir şekilde inceleyerek; müşterin sorularına yanıt olabilecek değerli içerik oluşturmaya çalışın!
  2. Algoritmanın içeriğinizi kolay anlayabilmesi için şema işaretlerini (schema markups) kullanın. Bu sıralamayı etkilemiyor gibi görünse de Google algoritması daha fazla AI’yi işin içine dahil ettikçe mümkün kılacaktır.
  3. Tüm bu çalışmalarınızın takibi ve gelişimi için  trafiğinizi ve dönüşüm oranlarınızı yakından takip etmeyi unutmayın.

Google Arama Motoru, kullanıcı deneyimini en üst düzeye çıkarmak için algoritmalarını daha akıllı hale getirmeye çalıştığı için, bu gelişimin gelecekte de devam edeceği muhtemel gibi görünüyor.

Leave a Reply